VIII Jarmark Skalski przeszedł do historii. W niedzielne popołudnie, 3 czerwca 2018 roku Lokalna Grupa Działania Jurajska Kraina wraz z Gospodyniami i Gospodarzami poszczególnych sołectw Miasta i Gminy Skała promowała to, co najpiękniejsze i najsmaczniejsze. Całe przedsięwzięcie odbyło się w plenerze przy Hali Widowiskowo – Sportowej w Skale.
Motywem przewodnim VIII Jarmarku Skalskiego były "Smaki z dzieciństwa" oraz nawiązanie do jarmarków sprzed stu lat. W myśl motywu wiodącego, LGD Jurajska Kraina ogłosiła konkurs, którego celem było kultywowanie i promocja produktów lokalnych za pośrednictwem, których identyfikujemy obszar LSR, budujemy wizerunek Jurajskiej Krainy ze względu na swoją unikalność i wyjątkowość.
W ramach promocji obszaru LSR, na stoisku „Jurajskiej” nie zabrakło materiałów informacyjnych, gadżetów, a wszyscy zainteresowani pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych otrzymywali wyczerpujące informacje przekazywane przez pracowników biura.
KONKURS I WYRÓŻNIENIE
Do konkursu kulinarnego na „Smaki z dzieciństwa” swoje potrawy zgłosiły cztery Koła Gospodyń Wiejskich. Zgodnie z regulaminem, potrawy należało zgłosić do 29 maja 2018 r.
KGW Barbarka zgłosiło NALEŚNIKI Z SEREM I KOMPOT Z RABARBAREM. Naleśniki, prawdziwy smak dzieciństwa… któż ich nie zna, któż ich nie lubi? Cóż jest takiego niesamowitego w tym cieniutkim placku upieczonym na patelni i podanym z serem. W naleśnikach upatruje się wspomnienie dzieciństwa, niewinności... Jak dziś pamiętamy siebie, jako małe dzieci, które przybiegały z podwórka, łąki, lasu do kuchni na chłodny kompot z rabarbaru i cieplutkie naleśniki.
Składniki: mleko, woda, mąka, jajka, sól, cukier, ser, śmietana, rabarbar.
Jak przygotować? Ciasto na naleśniki: mleko, woda, jajka, mąka, szczypta soli i cukru wymieszać do jednolitej konsystencji. Możemy do tego celu użyć miksera lub tradycyjne trzepaczki. Smażąc na patelni, obracamy je, aby zazłociły się równomiernie po obu stronach. Farsz: ser mielimy lub gnieciemy, dodajemy do niego śmietany i cukier. Możemy również dodać rodzynek, skórki z pomarańcza. Kompot: łodygi rabarbaru kroimy i podsmażamy z cukrem, następnie zalewamy wodą i gotujemy. Po odstawieniu odcedzamy, a do kompotu wrzucamy kilka ładniejszych, różowych kawałków rabarbaru. Smacznego!
KGW Skała zgłosiło PISZCZ CIELĘCY, KLUSKI POLONE. Smak dzieciństwa - Tego nam nie odbiorą! Nasze Babcie i Dziadki przygotowywały najsmaczniejsze potrawy. Później sami chętnie podpytywaliśmy jak zrobić potrawę, której smak pozostał w naszej pamięci by obdarować pysznościami kolejne pokolenie. Dzięki temu chronimy przed zapomnieniem to, co najsmaczniejsze i niepowtarzalne na naszym terenie.
Składniki: podroby (serce, grasiczka, płucka i wątróbka cielęca), cebula, przyprawy (pieprz, sól, ziele angielskie, liść laurowy, lubczyk bulion, mąka tatarczuch, cebula, słonina, podgarle, woda osolona.
Jak przygotować? Piszcz cielęcy: serce, grasiczkę, płucka cielęce gotujemy, pod koniec gotowania wrzucamy złodziejkę cielęcą (wątróbkę). Wszystkie ugotowane podroby wyjmujemy na deseczkę drewnianą i kroimy w kostkę. Następnie wywar przecedzamy przez sito i do tego gotującego się wywaru wrzucamy pokrojone podroby i pokrojoną cebulę. Przyprawiamy solą, pieprzem, zielem angielskim, liściem laurowym, lubczykiem bulion. Kluski polone: mąkę tatarczaną upalamy na blasze lub patelni, zalewamy wrzątkiem wody osolonej mieszając drewnianą kopyścią. Następnie maścimy pokrojoną słoniną, podgarlem i cebulką. Smacznego!
KGW Maszyce zgłosiło KAPUSTA „PARZYBRODA”. Kapusta należy do tradycyjnych Maszyckich potraw. Przepis na parzybrodę zachował się dzięki gospodyniom, które skrzętnie przekazywały go między sobą z pokolenia na pokolenie. Od zawsze kojarzony z dzieciństwem - smak parzybrody, jak i sama nazwa, która wzięła się stąd, iż kapusta była grubo krojona i parzyła brodę podczas jedzenia, „bo nie było czasu na dokładne siekanie, bo trzeba było iść do pola”.
Składniki: 40 dkg kapusty zwykłej, 40 dkg kapusty kiszonej, 5 dkg boczku wędzonego, fasola perłówka, mąka do zasmażki, tłuszcz (najlepsza słoninka), przyprawy: sól, pieprz, kminek i cukier.
Jak przygotować? Kapustę posiekać i zagotować, a następnie odcedzić. Boczek pokroić, przygotować zasmażkę, fasolę perłówkę ugotować. Wszystkie składniki wymieszać, doprawić do smaku. Smacznego!
KGW Minoga zgłosiło PODPŁOMYKI. Pamiętacie ten prawdziwy przysmak dzieciństwa, jakim były podpłomyki? Tego smaku nie da się zapomnieć! Placki pszenno-żytnie z ciasta chlebowego polane śmietaną kwaśną, posypane cukrem i upieczone w piecu. Zwykły podpłomyk piekło się przy okazji pieczenia chleba, chociaż nie przy każdym pieczeniu. Najczęściej piekło się go wtedy jak było mało chleba na śniadanie lub na kolację, ale byli też smakosze podpłomyków.
Składniki: 50 dkg mąki pszennej, 50 dkg mąki żytniej, 5 dkg drożdży, 3 łyżki mleka, woda, sól, cukier, śmietana kwaśna.
Jak przygotować? Mąkę pszenną i żytnią przesiewamy do jednego naczynia. Drożdże rozpuszczamy w 3 łyżkach mleka ze szczyptą soli. Do naczynia z mąką wlewamy rozczyn z drożdży, pozostawiając na 15 minut do wyrośnięcia. Wyrabiamy ciasto dolewając stopniowo letniej wody do uzyskania jednolitej masy chlebowej. Zostawiamy ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu ok. 30 minut. Formujemy placki o dowolnej wielkości o grubości 1 cm. Polewamy śmietaną kwaśną i posypujemy cukrem. Wstawiamy do nagrzanego pieca na ok. 30 minut. Można jeść na ciepło i na zimno. Smacznego!
Komisja Konkursowa rozkoszując się zapachami, smakując potraw, miała ciężkie zadanie by wyłonić zwycięzcę, gdyż każda z potraw to inny smak z dzieciństwa. Ostatecznie podjęto decyzję, by przyznać pierwsze miejsce KGW Minoga za PODPŁOMYKI oraz drugie miejsce – wyróżnienie KGW Maszyce za KAPUSTĘ „PARZYBRODĘ”. Trzecie miejsce zajęło KGW Skała za PISZCZ CIELĘCY I KLUSKI POLONE oraz czwarte miejsce KGW Barbarka za NALEŚNIKI Z SEREM I KOMPOT Z RABARBAREM.
Dodatkowo w ramach VIII Jarmarku Skalskiego, Komisja Konkursowa przyznała dwa wyróżnienia za stoiska, które nawiązywały do jarmarków sprzed 100 lat. Główne wyróżnienie otrzymało KGW Skała. Stoisko bogato zastawione, przygotowane w staranny sposób, nawiązywało do stoisk przodków. Dodatkowe wyróżnienie otrzymało KGW Nowa Wieś, którego członkinie wystąpiły w strojach kobiet z okresu dwudziestolecia międzywojennego, same o sobie mówiąc „Salonowe Koło”.
Każde z Kół Gospodyń Wiejskich otrzymało Karty upominkowe na kwoty stosownie do zajętych stanowisk. Asortyment, który Panie będą mogły nabyć przy użyciu kart z pewnością przydadzą się KGW podczas promowania i kultywowania lokalnego dziedzictwa.
Fotogaleria z wydarzenia