ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - X Małopolskie Święto Czosnku w Prandocinie 2017

.

swietoczosnku relacja2017

Niedzielne popołudnie 23 lipca 2017 roku, Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” spędzała pod znakiem X Małopolskiego Święta Czosnku. Tym razem, wydarzenie gościł Prandocin (Gmina Słomniki), a organizatorami byli Burmistrz Gminy Słomniki i Wójt Gminy Radziemice. Partnerem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina”. Całe przedsięwzięcie poprowadziło Centrum Kultury w Słomnikach pod kierunkiem pani Alicji Biczysko.

Święto rozpoczęło się od Mszy Świętej w intencji producentów czosnku w kościele parafialnym w Prandocinie. Natomiast główne uroczystości odbyły się na pobliskim boisku sportowym LKS Juvenia Prandocin. Część oficjalną „przywitał” ulewny deszcz, jednak ochłodził on wyłącznie temperaturę powietrza. Dopisali zarówno zaproszeni goście, mieszkańcy jaki i producenci czosnku, maszyn i urządzeń rolniczych wykorzystywanych do uprawy czosnku. Koła Gospodyń Wiejskich z obu gmin – organizatorów, prezentowały swoje przysmaki, pośród których królował czosnek.

Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” jako partner wydarzenia, wystawiła swoje stoisko promując Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Odwiedzający stoisko, najmłodsi otrzymywali liczne gadżety, a dorośli chętnie korzystali z doradztwa nt. możliwości pozyskania funduszy unijnych, którego udzielali Prezes Zarządu LGD – Dorota Buczek, Dyrektor Biura – Piotr Foszcz i Specjalista ds. aktywizacji i promocji – Izabela Jędrzejek.

W programie tegorocznego Święta Czosnku nie zabrakło licznych atrakcji, występów i konkursów (najlepsza potrawa, warkocz z czosnku, bukiet z czosnku i kwiatów). W konkursie na najlepszą potrawę można było degustować m.in. sałatkę cebulowo-czosnkową, roladę drobiową z kabanosem, czosnkiem owiniętą w boczek wędzony i polaną sosem śmietanowo-czosnkowym, czosnek w czekoladzie, gołąbki z kaszą gryczaną i sosem pomidorowo-czosnkowym, pierożki polsko-meksykańskie z farszem fasolowo-czosnkowym i wiele innych. Wszystkie przepisy na rarytasy wystawione w konkursie można znaleźć w książce pt. „Kuchnia pachnąca czosnkiem, potrawy regionalne ziemi słomnickiej” wydanej przez koła gospodyń pod kierownictwem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. Prezes Zarządu LGD „Jurajska Kraina” – Dorota Buczek w imieniu Lokalnej Grupy Działania wręczyła specjalny upominek od Stowarzyszenia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Prandocin – Wysiołek za najlepszą potrawę – czosnek w czekoladzie, który niewątpliwie zasługuje na uznanie chociażby za oryginalne połączenie smaków.

Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” serdecznie dziękuje za możliwość współtworzenia wspaniałego wydarzenia jakim niewątpliwie jest Małopolskie Święto Czosnku. Dzięki takim przedsięwzięciom możemy promować lokalne dziedzictwo, kultywować tradycję i rozwijać przestrzeń publiczną. Warto nadmienić, że obiekt na którym odbyło się tegoroczne święto, został zmodernizowany w ramach otrzymanych środków z PROW 2007-2013 – Małe projekty (przedsięwzięcie: Modernizacja, remont płyty boiska sportowego LKS Juvenia Prandocin).

O czosnku, zwanym również "woniejącą różą", który uznawany jest za jeden z kluczowych produktów naszego regionu można dowiedzieć się więcej TUTAJ

Fotogaleria z wydarzenia:

 

stat4u