ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Aktualności z terenu LGD

Jurajska Kraina z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Ojcowie

.

jurajskazuniwersytetemwojcowie2017W niedzielę, 8 października 2017 roku, na zaproszenie "Jurajskiej Krainy", słuchaczki i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Słomnik przybyli do Ojcowa. Głównym celem spotkania było zapoznanie członków uniwersytetu z działalnością Lokalnej Grupy Działania.

Podczas wyjazdu, Dorota Buczek - Prezes LGD "Jurajska Kraina" zapoznała uczestników ze strategią i celami LGD "Jurajska Kraina" oraz projektami, które powstały w najbliższej okolicy z inicjatywy Stowarzyszenia lub za pośrednictwem Beneficjentów, którzy pozyskali środki unijne (m.in. trasy nordic walking, ścieżka edukacyjna, szlak na Grodzisko).

Jesienna aura, nieco kapryśna nie przeszkodziła Nam w zwiedzaniu najpiękniejszych zakątków Ojcowskiego Parku Narodowego. Spod parkingu przy Zamku Ojców, gdzie uczestniczy otrzymali "wyprawki" od "Jurajskiej Krainy" z materiałami informacyjnymi i gadżetami promującymi obszar LGD, przeszliśmy Doliną Prądnika do hodowli Pstrąga Ojcowskiego.

Właścicielką hodowli jest pani Magdalena Węgiel z córką Agnieszką Sendor. Pstrąg Ojcowski jest produktem tradycyjnym z Małopolski zarejestrowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaś firma Pstrąg Ojcowski należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Właścicielka wielokrotnie nagradzana, za innowacyjne podejście do hodowli pstrąga, może pochwalić się nie jedną nagrodą, najnowsza to pierwsze miejsce w konkursie "Rolniczki motorem innowacji w Polsce".

Nie przypadkowo LGD, wybrała hodowlę pstrąga, gdyż pani Magdalena Węgiel od samego początku aktywnie włącza się w życie społeczne, korzysta ze środków unijnych za pośrednictwem LGD, rozwija swoją działalność, również o elementy edukacyjne (ścieżka edukacyjno-rekreacyjna) i promujące lokalne dziedzictwo kulturowe. Jest świetnym przykładem, jak można wykorzystać fundusze unijne na rozwijanie swojego biznesu, czy zainteresowań.

Słuchaczki i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Słomnik mieli jedyną okazję wysłuchać prelekcji na temat hodowli pstrąga. W sposób interesujący i nietuzinkowy zapoznali się z całym procesem hodowli w którym zachowane są tradycyjne metody bez użycia przemysłowych technik. Właścicielka oprowadziła grupę po stawach przedstawiając poszczególne etapy hodowli. Korzystając z okazji, uczestnicy udali się na dalszy spacer Doliną Prądnika, aż pod Bramę Krakowską i źródełko miłości, by w drodze powrotnej do Pstrąga Ojcowskiego podziwiać malownicze krajobrazy Ojcowa. Na zakończenie pani Magdalena Węgiel ugościła wszystkich wyśmienitym pstrągiem grillowanym oraz wędzonym, a na deser zaserwowano ciasto śliwkowe z kruszonką.

Spotkanie nieubłaganie dobiegło końca, w miłej atmosferze czas płynie zdecydowanie za szybko. Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” serdecznie dziękuje wszystkim słuchaczkom i słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, że zechcieli zapoznać się z działalnością „Jurajskiej Krainy” oraz mimo kaprysów pogody, aktywnie uczestniczyli we wszystkich zaplanowanych punktach programu. Cieszymy się, że możemy wspierać tak wspaniałą inicjatywę jaką niewątpliwie jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Słomnikach prowadzony przy Centrum Kultury w Słomnikach. Tego typu przedsięwzięcia są dla Nas inspiracją i możliwością wypracowania najlepszych rozwiązań aktywizujących lokalną społeczność.

Fotorelacja z wydarzenia:

 

stat4u