ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Truskawka

.

truskawka

TRUSKAWKI DOBRE DLA ZDROWIA I URODY

Truskawka - wspaniały owoc, cieszący nasze podniebienia. Obszar Gminy Sułoszowa i Skała znany jest z uprawy truskawki. Rewelacyjna gleba, ukształtowanie terenu sprzyja uprawom. Wydaje się, że istnieje od zawsze. Jednak tak nie jest. Truskawka została wyhodowana przez człowieka około 200 lat temu wskutek krzyżówek poziomek, które to rosły sobie naturalnie w przyrodzie. Może nieprzypadkowo truskawki kształtem przypominają serce, bo mają na nie dobroczynny wpływ. Badania naukowe potwierdzają wcześniejsze wierzenia medycyny ludowej. Jedząc truskawki, obniżamy poziom złego cholesterolu i utrudniamy wchłanianie tłuszczu. Jednocześnie zapobiega podnoszeniu się poziomu cukru we krwi. Byle tylko nie jeść truskawek z bitą śmietaną! :) 

 

GOSPODARSTWO ROLNE SZKÓŁKA TRUSKAWKA

Gospodarstwo znajduje się 30 kilometrów od Krakowa w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego w korytarzu ekologicznym. Liczy 12 hektarów ziemi, z czego około połowę zajmują truskawki. Corocznie blisko 1 ha przeznaczany zostaje na matecznik gdzie oprócz tradycyjnych odmian truskawki testowane są nowe wchodzące na rynek odmiany.

Właściciele, truskawką zajmują się już 20 lat wówczas gdy triumfy święcił Dukat, następnie była: Kama, Redgauntlet, Kent, Elsanta, oraz Vega, Camarossa, Astra, Zanta, Senga, Thuriga, Maya, Bogota, Vicoda, Vikat. W chwili obecnej w uprawie znajdują się: Honeoye, Ventana, Salut, Rosie, Merlin, Luna,Eros, Segal, Elkat, Darselect, Filon, Patrycja, Alfa Centauri, Pegasus, Florence, Pandora, Polka, Sympfoni.

Gospodarstwo nastawione jest na późne odmiany truskawki wykorzystując przesunięcie terminu kwitnienia i dojrzewania w naszej okolicy nawet o dwa tygodnie w stosunku do najcieplejszych regionów kraju. Dodatkowo zastosowanie późnych odmian truskawki pozwala nam wydłużyć naturalny okres zbiorów.

Witold Gorajczyk
ul. Słonczena 100, 32-045 Sułoszowa
tel.kom: 603 687 384
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.truskawka-suloszowa.pl

Kategoria: