ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - Festiwal Nietoperzy 2017

.

festiwalnietoperzy relacja2017

Festiwal Nietoperzy, który odbył się 16 września 2017 roku, to pierwsze tego typu wydarzenie naukowe, kulturowe, artystyczne i rekreacyjne organizowane na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Pomysłodawcą i organizatorem wiodącym było Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia. W ramach festiwalu zorganizowano trzy panele: naukowy podczas którego poruszono temat ochrony nietoperzy, budowy geologicznej regionu krakowskiego, nietoperza w sztuce, artystyczny z warsztatami ceramicznymi i plenerem malarskim oraz zwiedzaniem kościoła w Racławicach, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej i rekreacyjny ze zwiedzaniem jaskiń w Dolinie Będkowskiej i Jaskini Nietoperzowej, zjazdem na tyrolce, wspinaczką pod Dupą Słonia oraz konkursem kulinarnym. Łącznie w Festiwalu wzięło udział blisko trzysta osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ceramiczne, plener malarski ale nie mniejszym zwiedzanie jaskiń w Dolinie Będkowskiej oraz zabytkowego kościoła w Racławicach czy zjazd na tyrolce i zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej. Punktem kulminacyjnym Festiwalu był finał, który nie przypadkowo został zorganizowany przy Jaskini Nietoperzowej. Na uczestników czekał ciepły posiłek oraz suto zastawiony stół z jurajskimi przysmakami przygotowany przez panie z Koła Gospodyń z Jerzmanowic. Prócz tego stoiska: kramik z gadżetami ceramicznymi, animacyjne z podkowcami, informacyjne LGD „Jurajska Kraina”.

Tuż przed finałem odbył się zorganizowany przez LGD „Jurajska Kraina” indywidualny konkurs kulinarny na „Nietoperzowe Ciasto”. Do konkursu zgłoszono osiem wypieków. Ocenie podlegał wygląd i smak. Zadanie nie było łatwe, gdyż wszystkie ciasta prezentowały się wspaniale, a smakowały wyśmienicie. Komisja Konkursowa ostatecznie przyznała trzy pierwsze miejsca, a pozostałe zostały wyróżnione. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki kulinarne oraz gadżety promocyjne, a pierwsze trzy miejsca zostały dodatkowo uhonorowane nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez LGD.

  • I miejsce – p. Iwona Kordaszewska, nagroda rzeczowa: suszarka do grzybów i owoców
  • II miejsce – Koło Gospodyń z Jerzmanowic, nagroda rzeczowa: blender
  • III miejsce – p. Agata Muzyk, nagroda rzeczowa: wyciskarka do cytrusów.

Podczas finału Festiwalu wręczono wyróżnienia. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” uhonorowało „Złotym Podkowcem” Zespół Szkół w Jerzmanowicach w ramach projektu LIFE Podkowiec+, natomiast Kapituła Konkursowa Festiwalu Nietoperzy przyznała statuetki „Ceramicznego Nietoperza”. Otrzymali je:

  • Powiat Krakowski za całokształt działalności na rzecz promocji obszaru powiatu krakowskiego, w tym wieloletni wkład w pracę nad ochroną środowiska oraz działania na rzecz upowszechniania kultury i dziedzictwa naturalnego,
  • Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” za całokształt działalności na rzecz promocji obszaru powiatu krakowskiego oraz działania na rzecz upowszechniania kultury i dziedzictwa naturalnego,
  • Grupa Tauron Kopalnia Wapienia „Czatkowice” Sp. z o.o. za całokształt działalności na rzecz powiatu krakowskiego, w tym wieloletni wkład w pracę nad ochroną środowiska oraz działania na rzecz upowszechniania kultury i dziedzictwa naturalnego
  • dr Józef Partyka za całokształt działalności na rzecz powiatu krakowskiego, w tym wieloletni wkład zawodowy w pracę nad ochroną środowiska oraz działania na rzecz upowszechniania kultury i dziedzictwa naturalnego.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe wyróżnienie. Cieszymy się, że możemy wspierać organizacje i ich inicjatywy, które są zbieżne z celami „Jurajskiej Krainy”. Tego typu przedsięwzięcia są dla Nas inspiracją i możliwością wypracowania najlepszych rozwiązań aktywizujących lokalną społeczność.

Wsparcia głównemu organizatorowi udzieli współorganizatorzy: Stowarzyszenie "Ceramika bez granic", Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” oraz Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina”. Partnerami honorowymi byli: Starostwo Powiatowe w Krakowie oraz Grupa Tauron Kopalnia Wapienia Czatkowice. Nieoceniona była również pomoc: Zespołu Szkół w Jerzmanowicach, Właścicieli Jaskini Nietoperzowej, Speleoklubu z Olkusza, Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach, Koła Gospodyń w Jerzmanowicach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach, Sołtysa wsi Jerzmanowice oraz wielu innych ludzi, którzy przyczynili się do tego, że założenia festiwalu zostały w pełni zrealizowane.

Fotorelacja z wydarzenia: