ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

IX. Jarmark Skalski "15 lat Polski w Unii Europejskiej" za nami

.

IMG 20190602 165218398 minW drugim dniu Dni Gminy Skała, skąpany w słońcu Plac Konstytucji 3 Maja przeistoczył się w pełną kolorów i smaków ambasadę krajów Unii Europejskiej. Mieszkańcy gminy i jej goście celebrowali 15 lat obecności Polski we Wspólnocie, licznie odwiedzając dziewiąty już Jarmark Skalski zorganizowany przez Stowarzyszenie LGD Jurajska Kraina.

Tradycją Jarmarku Skalskiego są konkursy dla lokalnych kół gospodyń wiejskich na najlepszą potrawę i wystrój stoiska. W tej edycji rekordowej liczba – aż 13 kół wylosowało po jednym z krajów członkowskich UE i stanęło w szranki w boju o tradycyjną potrawę z danego kraju wspólnoty oraz dekorację kramu nawiązującą do tradycji i skojarzeń z danym państwem.

1 36 minJarmark Skalski rozkwitł flagami, dekoracjami, a stoły uginały się od europejskich specjałów. Spacerując od stoiska do stoiska odbyliśmy fantastyczną podróż po starym kontynencie:, tuż obok radosnych mieszkanek Bawarii posągowe Greczynki raczyły nas grecką musaką, na czeskim stoisku Paniom wtórował wojak Szwejk. Po sąsiedzku słuchaliśmy paryskiego akordeonisty, by po chwili stanąć przed obliczem….
samej Królowej Elżbiety II. [GALERIA ZDJĘĆ]

 

 

 

Od Hiszpanii, przez Litwę, Węgry, Włochy, Szwecję, Belgię, Holandię i Bułgarię - wszystkie sołectwa spisały się na medal. Ten Jarmark zapamiętamy dzięki nim jako najbardziej kolorowy, różnorodny i bogaty w przepyszne dania oraz oryginalne dekoracje. Tym trudniejsze zadanie miały dwie komisje jury w naszych obu konkursach, gdyż walka była niezwykle zacięta i wyrównana. Zaproszenie „Jurajskiej Krainy” do pracy w Komisji Konkursowej na Stoisko przyjęli Dawid Litwa – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skała, oraz Radni Rady Miejskiej w Skale: Robert Błachno i Tomasz Litewka.

W Konkursie na „Kulinarny Atlas Europy” polegaliśmy na poczuciu smaku naszych Radnych Powiatu Krakowskiego, Panów Marka Piekary, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego, Tadeusza Nabagło – Członka Zarządu Powiatu Krakowskiego oraz Piotra Opalskiego, Radnego Powiatu Krakowskiego. Pracom Komisji przewodził gość specjalny:  pani Elżbieta Duda – Poseł na Sejm RP. Ich merytoryczna ocena wyłoniła zwycięzców, wśród których znaleźli się:

W konkursie  na Stoisko pt. „Jarmark Skalsko - Europejski:

 1. Poręba Laskowska/ LITWA ,
 2. Skała/ WIELKA BRYTANIA
 3. Smardzowice / WŁOCHY

W konkursie na Potrawę pt. „Kulinarny Atlas Europy:

 1. Nowa Wieś/ WĘGRY za Bogracz - kociołek węgierski;
 2. Przybysławice/NIEMCY za golonko po bawarsku;
 3. Skała/WIELKA BRYTANIA za brytyjską zapiekankę Cottage Pie

W obu konkursach dla uczestników przygotowaliśmy  atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagradzane były I, II i III miejsca w obu konkursach. Wszyscy uczestnicy otrzymali także nagrody za udział w IX. Jarmarku Skalskim z LGD Jurajska Kraina.

Na tegorocznym Jarmarku swą premierę miały nasze piękne jurajskie namioty wystawiennicze, zakupione w ramach operacji własnych i sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Świętowanie rocznicy 15 lat przynależności do Unii Europejskiej jest dla nas bardzo ważne, ponieważ to właśnie UE zapoczątkowała i umożliwiła działalność lokalnych grup działania. LGD Jurajska Kraina składa serdeczne podziękowania:

 • wszystkim kołom gospodyń wiejskich, za liczny i zaangażowany udział – bez Was to wydarzenie nie istnieje!
 • Burmistrzowi Miasta i Gminy Skała Panu Krzysztofowi Wójtowiczowi oraz Organizatorom Dni Gminy Skała za wsparcie i uczynienie IX Jarmarku Skalskiego najważniejszym punktem niedzielnego programu;
 • strażakom ochotnikom ze skalskiej OSP, oraz pracownikom Referatu Komunalnego za pomoc w ustawieniu i złożeniu namiotów – zawsze możemy na Was liczyć!
 • Komisjom Konkursowym, za zaangażowanie i rzetelny, choć bardzo trudny wybór laureatów;
 • Wam, Drodzy Uczestnicy, za tak tłumne odwiedziny naszych stoisk

Gratulujemy, laureatom i zapraszamy serdecznie  za rok na jubileuszowy X. Jarmark Skalski!

3 2 min