ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - Słuchacze UTW z gminy Słomniki w Jaskini Nietoperzowej

.

relacja utwjaskinianietoperzowa201813 października 2018 r. w sobotę Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” miała przyjemność gościć 54 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z gminy Słomniki. W tak piękny, jesienny dzień postanowiliśmy zaprosić naszych gości do Jerzmanowic, do Jaskini Nietoperzowej. O tajemniczym świecie nietoperzy ukrytych w korytarzach Jaskini Nietoperzowej opowiadał pan Piotr Ferdek, właściciel tego pięknego obiektu, zachwycając wszystkich barwnymi opowieściami i ciekawostkami na temat samych nietoperzy, jak również historii tego niezwykłego miejsca.

We wnętrzu Jaskini podziwialiśmy efektowne nacieki taki jak m. in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie stałych mieszkańców tego miejsca – nietoperzy, jedne z nich już spały, inne bezszelestnie przelatywały po korytarzach Jaskini.

Dowiedzieliśmy się także, że Jaskinia Nietoperzowa użyczyła swoich wnętrz w produkcji J. Hoffmana w filmie „Ogniem i mieczem”, jak również w bollywoodzkiej produkcji „Bangistan”.

Po zwiedzeniu Jaskini przyszedł czas na chwilę relaksu i spacer w otoczeniu Jaskini, po edukacyjnej ścieżce geologicznej. Okazy zlokalizowane w tym miejscu pochodzą z: Czatkowic, Młynki, Zalasu, Niedźwiedziej Góry, Dubia, Dębnika i prywatnego gospodarstwa z Filipowic. Wszystkie są opisane przez geologów według wieku, rodzaju, pochodzenia i ułożone od najstarszego do najmłodszego. Cały plac kształtem przypomina amonit, czyli głowonoga wymarłego miliony lat temu.

Przejeżdżając przez malowniczy o tej porze roku Ojcowski Park Narodowy, udaliśmy się do Skały, gdzie w gościnnej restauracji Vitalia zakończyliśmy nasze spotkanie. Niezwykle ucieszyła nas wiadomość, że Uniwersytet Trzeciego Wieku zamierza przekształcić się w stowarzyszenie i przyjąć nazwę Jurajskiego Uniwersytetu, o czym zebrani w Vitalii słuchacze zadecydowali jednogłośnie.

Bardzo dziękujemy pani Alicji Biczysko, dyrektor Centrum Kultury w Słomnikach oraz wszystkim studentom za wspólnie spędzony czas, życzymy udanego roku akademickiego i już czekamy na nasze kolejne wspólne spotkanie.