ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - 2 Festiwal Nietoperzy

.

relacja 2festiwalnietoperzy2 Festiwal Nietoperzy przeszedł do historii. W sobotę, 15 września 2018 w miejscowości Jerzmanowice i Racławice oraz Dolinie Będkowskiej królowały nietoperze w postaci naukowej, kulturowej, artystycznej i rekreacyjnej. Wydarzenie było kontynuacją zeszłorocznej edycji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tym roku pogoda dopisała, a ilość uczestników przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Łącznie w Festiwalu wzięło udział przeszło pięćset osób.

Pomysłodawcą i organizatorem wiodącym wydarzenia było Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Wsparcia głównemu organizatorowi udzieli współorganizatorzy: Stowarzyszenie "Ceramika bez granic", Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina”. Wydarzenie zostało objęte patronatem naukowym przez Polskiego Towarzystwa Geologicznego oraz Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Patronat medialny sprawowała TVP 3 Kraków oraz Radio Kraków natomiast Partnerami Honorowymi, którzy udzielili projektowi wsparcia finansowego byli Powiat Krakowski oraz Grupa Tauron Kopalnia Wapienia „Czatkowice”.

W ramach festiwalu zorganizowano trzy panele: naukowy, artystyczny i rekreacyjny. Nowością w tegorocznej edycji była drużynowa Gra Terenowa „Śladami Nietoperzy” o puchar Prezesa Zarządu Kopalni Wapienia „Czatkowice”, do której przystąpiły 23 drużyny. Współorganizatorem gry był Oddział Małopolski PTSM w Krakowie oraz Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawczego PTSM „Ósemka Wspaniałych”, działające przy VIII LO w Krakowie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady, warsztaty artystyczne, plener malarski, ale nie mniejszym zwiedzanie jaskiń w Dolinie Będkowskiej oraz zabytkowego kościoła w Racławicach czy zjazd na tyrolce lub zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej.

Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina”, jako jeden z organizatorów, wzorem roku ubiegłego postanowiła zorganizować indywidualny konkurs kulinarny na „Nietoperzowe ciasto”. Do konkursu zgłoszono 11 wypieków. Ocenie podlegał wygląd i smak. Zadanie nie było łatwe, gdyż wszystkie ciasta prezentowały się wspaniale, a smakowały wyśmienicie. Stoisko, na którym prezentowały się wypieki zostało przygotowane przez Koło Gospodyń z Jerzmanowice. Komisja Konkursowa ostatecznie przyznała trzy pierwsze miejsca, a pozostałe zostały wyróżnione. Każdy z uczestników otrzymał voucher dla dwóch osób do Pstrąga Ojcowskiego. Vouchery ufundowane zostały przez p. Magdę Węgiel – Pstrąg Ojcowski oraz LGD „Jurajska Kraina”, która również sygnowała nagrody rzeczowe.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu był finał, który nie przypadkowo został zorganizowany przy Jaskini Nietoperzowej. Jedną z myśli przewodnich, jaka przyświeca Festiwalowi Nietoperzy jest promocja postaw proekologicznych i ochrony środowiska. Z tego tytułu powołana uchwałą Zarządu Stowarzyszenia Ekoturystyki „Ostaniec” Kapituła Festiwalu Nietoperzy przyznała statuetki „Ceramiczny Nietoperz” oraz wyróżnienia w postaci statuetek „Mały Ceramiczny Nietoperz”. Statuetki przyznawane są osobom fizycznym i prawnym, organizacjom społecznym, związkom zawodowym, instytucjom sektora finansów publicznych, miejscowościom oraz innym podmiotom, które swoją pracą zawodową lub działalnością naukową, społeczną i polityczną bądź inną, zasłużyły się na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W roku 2018 na podstawie otrzymanych zgłoszeń, Kapituła przyznała cztery statuetki „Ceramiczny Nietoperz” za działalność na rzecz ochrony nietoperzy, propagowanie postaw proekologicznych, upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i naturalnego, popularyzowanie niepowtarzalnych walorów naturalnych obszaru gminy Jerzmanowice-Przeginia i powiatu krakowskiego, ·podejmowanie samodzielnie lub z innymi podmiotami działań na rzecz zagospodarowania turystycznego i podnoszenie atrakcyjności turystyki, edukację środowiskową dzieci i młodzieży, działalność naukową w zakresie ochrony środowiska oraz promocję zdrowego trybu życia. Statuetki otrzymali: Andrzej Górny, Jaskinia Nietoperzowa, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

Za wsparcie przy organizacji i przeprowadzeniu zarówno pierwszego jak i drugiego Festiwalu Nietoperzy, Kapituła postanowiła wręczyć wyróżnienia „Mały Ceramiczny Nietoperz” szesnastu podmiotom będącym partnerami wydarzenia. Wsparcie tak licznych podmiotów jest nieocenione przy organizacji przedsięwzięcia o charakterze otwartym, składającym się z wielu elementów z różnych dziedzin. Wyróżnienia otrzymali: Zespół Szkół w Jerzmanowicach, Speleoklub Olkusz, PTSM w Krakowie, Gospodarstwo Agroturystyczne „Brandysówka”, Koło Gospodyń w Jerzmanowicach, Chochołowy Dwór, gmina Jerzmanowice-Przeginia, Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach, Powiatowa i Gmina Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach, Związek Gmin Jurajskich, Zespół Placówek Oświatowych w Skale, Stowarzyszenie GEO-HIS, Ojcowski Park Narodowy, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Grupa Jurajska GOPR, Ochotnicza Straż Pożarna w Jerzmanowicach.

W trakcie finału rozstrzygnięto również grę terenową oraz konkursy przeprowadzone w ramach warsztatu artystycznego i pleneru malarskiego. Dla każdego z wyróżnionych czekał upominek w postaci nagród rzeczowych ufundowanych przez organizatorów i partnerów wydarzenia, a dla drużyn uczestniczących w grze puchary Prezesa Zarządu Kopalni Wapienia „Czatkowice”.

Dodatkowo podczas finału Festiwalu, Stowarzyszenie „Ceramika bez granic” w ramach własnego projektu grantowego „Ochrona Nietoperzy w obszarze Powiatu Krakowskiego” wyłoniła laureatów konkursu warsztatów, które odbyły się wcześniej w placówkach oświatowych na terenie powiatu krakowskiego oraz dokonała otwarcia edukacyjnej ścianki nietoperzowej, która zlokalizowana została w Zespole Szkół w Jerzmanowicach.

Na uczestników Festiwalu pod Jaskinią Nietoperzową czekał ciepły posiłek oraz suto zastawiony stół z jurajskimi przysmakami przygotowany przez panie z Koła Gospodyń z Jerzmanowic. Prócz tego stoiska, na uczestników czekały stoiska tematyczne: ceramiczne, czyli kramik z gadżetami Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, animacyjne z podkowcami PTPP „pro Natura”, informacyjne LGD „Jurajska Kraina”, promujące produkty lokalne – „Pstrąg Ojcowski” i „Winnica Goja”, geologiczne Kopalni Wapienia „Czatkowice”, animacyjno-edukacyjne Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, informacyjne Ojcowskiego Parku Krajobrazowego.

Fotorelacja z wydarzenia:

W przygotowanie i realizację założeń 2 Festiwalu Nietoperzy włączyli się:

  • Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia,
  • Stowarzyszenie "Ceramika bez granic",
  • Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”,
  • Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina”,
  • Powiat Krakowski,
  • Grupa Tauron Kopalnia Wapienia „Czatkowice”,
  • Jaskinia Nietoperzowa,
  • Polskie Towarzystwo Geologiczne,
  • Muzeum Archeologiczne w Krakowie,
  • TVP 3 Kraków,
  • Radio Kraków,
  • Oddział Małopolski PTSM w Krakowie oraz Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawczego PTSM „Ósemka Wspaniałych”, działające przy VIII LO w Krakowie,
  • Zespół Szkół w Jerzmanowicach,
  • Speleoklub Olkusz,
  • Gospodarstwo Agroturystyczne „Brandysówka”,
  • Koło Gospodyń w Jerzmanowicach,
  • Chochołowy Dwór,
  • Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach,
  • Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach,
  • gmina Jerzmanowice-Przeginia,
  • Związek Gmin Jurajskich,
  • Zespół Placówek Oświatowych w Skale,
  • Stowarzyszenie GEO-HIS,
  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie,
  • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego,
  • Ojcowski Park Narodowy,
  • Grupa Jurajska GOPR,
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Jerzmanowicach,
  • Sołtys wsi Jerzmanowice