ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Relacja - Piknik Wojskowy w Przybysławicach 2014

.

W dniach 5-9 maja 2014 roku gościliśmy w Sołectwie Przybysławice kadrę oraz uczniów z klasy mundurowej z zespołu Szkół Nr. 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. W spotkaniu uczestniczyła również kadeci z Jednostki Strzeleckiej Strzelec 2006 Nowy Sącz pod dowództwem inspektora Sławomira Szczerkawskiego. Współorganizatorem Pikniku który odbył się 7.05.2014r. było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina” które przygotowało dla uczestników materiały promujące LGD a także pyszną wojskową grochówkę.

Młodzież szkolna uczestniczyła w zajęciach praktycznych z zakresu wojskowości tj. walki wręcz, musztry paradnej, topografii, taktyki walki, znajomości broni, strzelania z broni pneumatycznej, znajomości uzbrojenia, pierwszej pomocy a także wspinaczki którą musiał zaliczyć każdy uczestnik wyjazdu. Zajęcia ze wspinaczki odbywały się na przygotowanych w naszej wsi „Skałkach Sołtysowynych ” i dostarczały najwięcej emocji. Pogoda sprzyjała naszym gościom i wszelkie zajęcia przebiegały zgodnie z planem. Dzieci mogły skorzystać ze strzelnicy lub zapoznać się z uzbrojeniem, niezwykle chętnie uczestniczyły również w zajęciach z pierwszej pomocy i uczyły się podstawowych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Do zajęć wojskowych przyłączyła sie również nasza młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół w Skale.

Gościem specjalnym Pikniku był alpinista i himalaista Jarek Moszczak, który przygotował dla nas piękną prezentację dotyczącą wspinaczki. Uczestnicy mogli zapoznać sie z wyposażeniem wysokogórskim, poznać zasady życia i przetrwania w górach oraz różnice wspinaczki na 2000, 4000 i 8000 m npm. Prezentacja zawierała również niezwykłe slajdy które ukazywały ten wspaniały ale niezwykle wymagający sport. Największe wrażenie zrobiły zdjęcia ze zdobywania ośmiotysięczników. To co oglądaliśmy i wysłuchaliśmy pozwoliło nam choć na moment poczuć smak „Dachu Ziemi”, którego nie zapomnimy.