ul. Szkolna 4,
32-043 Skała

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Nordic Walking Park - Gmina Skała

.

Nordic Walking Park „Gmina Skała” to sieć tras do uprawiania nordic walkingu, wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Jurajska Kraina”. W skład Parku wchodzą 3 trasy: zielona – pętla o długości 6,2 km; czerwona – pętla o długości 10,7 km i czarna – pętla o długości 11,6 km.

Wejście na trasy zlokalizowane jest na parkingu przed Zespołem Szkół w Skale. Trasy poprowadzone są chodnikami, drogami asfaltowymi i gruntowymi oraz leśnymi ścieżkami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz punkty pomiaru tętna. Trasy posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu.

Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu, jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Bliźniacze Nordic Walking Parki wytyczono w ramach Projektu Współpracy pn. „Nordic Walking Park na Jurze” na obszarze działania LGD „Jurajska Kraina” i LGD „Zdrój”.

nordicwalking mapa skala

TRASA NR 1 (zielona)
długość – 6,2 km; szacunkowy czas przejścia – ok. 1 h
Ciekawa trasa, poprowadzona w formie 6,2-kilometrowej pętli, łączącej Skałę z Ojcowem. Wejście na trasę zlokalizowano przy Zespole Szkół przy ul. ks. St. Połetka w Skale. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Gruntową drogą maszerujemy w kierunku południowym i po pokonaniu kilometrowego dystansu, przy zworniku wszystkich 3 szlaków skręcamy w lewo. Granicą Ojcowskiego Parku Narodowego maszerujemy na południe, aż do Zamkowej Drogi. Tu skręcamy w prawo i pięknym leśnym duktem schodzimy do Ojcowa. Ponownie skręcamy w prawo i krótkim fragmentem asfaltowej drogi dochodzimy do kładki na rz. Prądnik. Przechodzimy na drugi brzeg. Przed nami kilometrowe podejście Zamkową Drogą. Po wyjściu z lasu gruntową drogą wracamy do Skały, gdzie spinamy pętlę zielonego szlaku.

TRASA NR 2 (czerwona)
długość – 10,7 km; szacunkowy czas przejścia – 2 h
Wymagająca trasa, ponad 10-kilometrowa pętla, pokonanie której zajmie nam ok. 2 godz. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Początkowo przebieg szlaku pokrywa się z trasami zieloną i czarną aby po zejściu do asfaltowej drogi w Ojcowie rozdzielić się. Czarny szlak biegnie na Zamek w Ojcowie, zielony Drewniana Drogą wspina się do Skały, a my mijając tzw. Bazar Warszawski maszerujemy pomiędzy zabudowaniami starego Ojcowa. Za znakami szlaku dochodzimy do potoku Sąspówka i skręcamy w prawo. Uroczą Doliną Sąspówki maszerujemy w kierunku zachodnim i po pokonaniu niespełna 3-kilometrów skręcamy w prawo. Rozpoczynamy kilometrowe podejście i dochodzimy do asfaltowej drogi na Złotej Górze. Przecinamy asfalt i doskonałej jakości leśną ścieżką schodzimy do Ojcowa. Mijamy Zamek i przechodząc przez kładkę na rz. Prądnik docieramy do Drewnianej Drogi. Do pokonania mamy kilometrowe podejście pięknym gruntowym duktem. Wychodzimy z lasu i po kilku minutach dochodzimy do Zespołu Szkół w Skale, gdzie kończymy naszą wędrówkę.

TRASA NR 3 (czarna)
długość – 11,6 km; szacunkowy czas przejścia – 2 h
Najdłuższa z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park „Gmina Skała” to oznakowana kolorem czarnym, 11,6-kilometrowa pętla. Polną drogą, granicą Ojcowskiego Parku Narodowego i Zamkową Drogą schodzimy do Ojcowa i kierujemy się na północ. Mijamy Zamek w Ojcowie, przekraczamy asfaltową drogę i wąską ścieżką idziemy w kierunku Zamku w Pieskowej Skale. Przez 4-kilometry maszerujemy lasami Ojcowskiego Parku Narodowego i po dojściu do skrzyżowania dróg, zachowując szczególną ostrożność poboczem dochodzimy do miejsca w którym szlak ponownie wchodzi na gruntową drogę. Podchodzimy do Grodziska – miejsca w którym znajduje się zabytkowy XVII-wieczny kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Rzemieślnika. Ze względu na bogatą historię, architekturę i zabytki, warto temu miejscu poświęcić więcej czasu. My ruszamy dalej i po dojściu do asfaltowej drogi rozpoczynamy marsz w kierunku Skały. Po dojściu do drogi wojewódzkiej nr 794 skręcamy w prawo i po chwili wchodzimy na ul. Topolową w Skale. Za znakami czarnego szlaku chodnikiem maszerujemy pomiędzy zabudowaniami, aby przy Zespole Szkół w Skale spiąć blisko 12-kilometrową pętlę. Trasa dedykowana osobom o dobrej kondycji fizycznej.


 Pozostałe Nordic Walking Park

 

Kategoria: