ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Pałace i dwory

.

Do atrakcji turystycznych obszaru LGD „Jurajska Kraina” trzeba też zaliczyć kilka zachowanych na tym terenie dawnych szlacheckich dworów i arystokratycznych pałaców. Jedne z nich przetrwały do obecnych czasów w dobrym stanie, inne, choć popadły w ruinę, doczekały się kosztownej renowacji i nadal cieszą oczy szlachetną architekturą. Część z nich wciąż jednak czeka na majętnych inwestorów, skłonnych sfinansować żmudne i drogie remonty. Niektóre z tych zabytkowych obiektów można obejrzeć podczas zwiedzania okolicy.

Pałac w Minodze – wybudowany został w drugiej połowie XIX wieku według projektu Filipa Pokutyńskiego. Ówczesnym właścicielem majątku był Teofil Wężyk. Pałac stanowi przykład polskiej architektury rezydencyjnej. Wzniesiony został w stylu neorenesansowym. Otacza go park i zabudowania folwarczne. W 1945 roku pałac został przejęty przez Skarb Państwa i przez kilkadziesiąt lat ulegał stopniowej dewastacji. W 2002 roku obiekt został sprzedany osobie prywatnej, która podjęła się całkowitej renowacji zabytku. Efekty prac remontowych można oglądać już od kilku lat. Organizowane są tam liczne konferencje i szkolenia.

Dwór w Łazach – to jedyny zachowany na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia dwór ziemiański. Pochodzi z okresu 20-lecia międzywojennego i nawiązuje do tzw. „stylu narodowego”. Główne wejście poprzedzone jest schodami i efektowym, drewnianym gankiem-loggią. Obecnie w budynku mieści się schronisko młodzieżowe.

Pałac w Cianowicach – wzniesiony został na przełomie XIX i XX wieku, gdy cianowicki majątek należał do rodziny Dobieckich. Jest to budowla piętrowa, z usytuowaną w narożniku południowo-wschodnim czterokondygnacyjną, wieloboczną wieżą. Autorem projektu architektonicznego był Teodor Talowski. Budynek łączy w sobie cechy neorenesansowe z elementami gotyckimi. W 1945 roku obiekt został przejęty przez Skarb Państwa, ale kilka lat temu odzyskali go prawowici spadkobiercy. Obecnie zrujnowany pałacyk wystawiony jest na sprzedaż.

Dwór w Sieciechowicach – jeszcze w okresie przedwojennym składał się z dwóch części – starszej, zapewne XVII-wiecznej oraz nowszej – dobudowanej w latach 1880-1900. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko nowsza część dworu. Jest to budynek murowany, piętrowy, założony na planie zbliżonym do kwadratu. Charakteryzują go zamknięte półkoliście okna ze zdobionymi podokiennikami. Obiekt wymaga gruntownego remontu.

Pałac w Niedźwiedziu – pochodzi z początku XIX wieku. Wybudował go Stanisław Wodzicki – ówczesny właściciel majątku. Murowany, klasycystyczny pałac wzniesiony jest na planie prostokąta. Od strony ogrodu odznacza się okrągłym ryzalitem, a od frontu – czterokolumnowym portykiem. W trójkątnym frontonie znajduje się herb Wodzickich – Leliwa. Pałac otaczał niegdyś piękny ogród. Od wielu lat zabytkowy budynek użytkowany jest przez szkołę.

Zespół dworski w Kacicach – swą historią sięga pocz. XIII wieku, kiedy to za sprawą Odrowążów sprowadzili się tutaj cystersi. Założyli w Kacicach gospodarstwo rolne – tzw. grandie. Wkrótce przenieśli się do Mogiły, ale gospodarstwo pozostało. W XVI w. opat Erazm Ciołek rozbudował tutejszą siedzibę, tworząc gotycko-renesansową willę. Od XVII w. rezydencją zarządzali królewscy starostowie, a po powstaniu styczniowym dobra skonfiskowali Rosjanie. Po 1945 roku mieściły się tutaj rozmaite instytucje. W 1991 roku dwór zakupiła osoba prywatna, która prowadzi jego stopniową renowację. Obecny wygląd budynku pochodzi z XIX stulecia, jednak w piwnicach można odnaleźć romańskie i gotyckie detale.

Galeria - Pałace i dwory 

Kategoria: