ul. T. Kościuszki 64,
32-090 Słomniki

+48 12 380 10 61
biuro@jurajskakraina.pl

Architektura drewniana

.

Na osobne potraktowanie zasługują trzy zabytkowe, drewniane kościoły z terenu LGD „Jurajska Kraina”. Są to kościoły w Racławicach, Iwanowicach i Ojcowie – wszystkie należą do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Prócz nich do wspomnianego szlaku włączono dzwonnicę przy opisywanym wyżej kościele w Skale, a także uzdrowiskową zabudowę Ojcowa.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Racławicach – pochodzi z 1511 roku i bez większych zmian dotrwał do naszych czasów. Jedynie w okresie remontu na przełomie XVII i XVIII wieku dobudowano wieżę. Nawa i prezbiterium tej późnogotyckiej świątyni pokryte są wielopołaciowym dachem gontowym. W kościele zachowały się gotyckie detale ciesielskie z czasu jego budowy. Ściany świątyni pokrywa renesansowa polichromia z połowy XVII wieku przedstawiająca sceny pasyjne i maryjne oraz wizerunki świętych. Najcenniejszymi gotyckimi zabytkami wyposażenia są: rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pocz. XV wieku oraz krucyfiks na belce tęczowej.

Kościół pw. Świętej Trójcy w Iwanowicach Dworskich – ufundowany został w 1745 r. przez ówczesnego dziedzica Iwanowic Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Stoi na niewielkim wzniesieniu pośrodku wsi. Odznacza się ciekawą architekturą dwóch drewnianych wież zdobiących fasadę. Trzy manierystyczne ołtarze pochodzą z 1627 roku. W ołtarzu głównym widnieje krucyfiks wykonany być może przez samego Wita Stwosza. W kościele znajdują się też gotyckie rzeźby św. Krzysztofa (XV w.) oraz Madonny z Dzieciątkiem i Chrystusa Zmartwychwstałego (XVI wiek).

Kaplica św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika), zwana też Kaplicą „Na Wodzie” w Ojcowie – jest wynikiem przebudowy dawnych łazienek zdrojowych na obiekt sakralny. Miało to miejsce w 1901 roku. Według tradycji powstanie kaplicy ponad nurtem Prądnika związane jest z zarządzeniem cara Mikołaja II, który zakazał budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Sprytni mieszkańcy Ojcowa umiejscowili ją więc „na wodzie”. Drewniana kaplica nosi cechy tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskiego oraz stylu zakopiańskiego. Wzniesiona jest na planie krzyża – wsparta na filarach osadzonych w dnie Prądnika. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze w kształcie szczytów chat chłopskich.

Uzdrowiskowa zabudowa Ojcowa – pochodzi z okresu, gdy miejscowość ta cieszyła się sławą znanego letniska i uzdrowiska. W 1855 r. lekarz Lucjan Kowalski uruchomił w Ojcowie pierwszy zakład wodoleczniczy pod nazwą „Sybilla”. Na potrzeby kuracjuszy i turystów zaczęto w tym czasie budować drewniane pensjonaty i hotele. Styl w jakim je wznoszono nazywany był stylem szwajcarsko-ojcowskim ze względu na łączenie ze sobą miejscowych elementów zdobniczych z elementami zapożyczonymi z budownictwa alpejskiego. Do dnia dzisiejszego przetrwałao kilka takich obiektów. Są to m.in. Hotel pod Kazimierzem, Bazar Lwowski, Willa pod Berłem i Willa pod Koroną.

Galeria - Architektura drewniana

Kategoria: